Omistaja juoksi väsyneen karkurin kiinni
Kaksi kertomusta koirakarkureista. Toinen löytyi. Toista ei löydetty koskaan. Julkaistu Aamupostissa 2006.
Ona löytyi
Missä on Lennu?
Nurmijärven Hongisojantieltä katosi iltahämärissä 14-vuotias saksanpaimenkoiransukuinen Ona. Omistajat saivat nartustaan ensimmäisen havaintoilmoituksen 29. huhtikuuta reilun 3,5 kilometrin päästä kotoa. He veivät havaintopaikalle tutuntuoksuisen vaatteen ja ruokaa.
Omistajat etsivät koiraansa ensihavainnon jälkeen toista vuorokautta lähes tauotta. Ratkaiseva vihje saatiin Vappupäivänä, kun karkulainen oli Hongisojantien ja Lopentien risteyksessä. Vihjeen soittanut mieshenkilö oli nähnyt koiravanhuksen jo useita päiviä aiemmin tietämättä, että se oli karkuteillä.
Kun koiran emäntä saapui havaintopaikalle, oli Ona ehtinyt ottaa jalat alleen. Se löytyi kuitenkin vihjeenantajan avulla myyräjahdista eräältä pellolta. Koiravanhus lähti karkuun, mutta emäntä juoksi sen kiinni. Normaalisti karkulaista ei saa juoksemalla kiinni. Eikä sitä edes saisi ajaa takaa, ettei se ryntää auton alle. Pellolla auton alle jäämisen vaaraa ei ollut ja Ona oli jo niin huonokuntoinen, ettei se päässyt pitkälle. Sillä oli hengenahdistusta, niskassa oli karvaton paikka ja se ontui toista takajalkaansa.
Heti kiinnioton jälkeen karkuri käyttäytyi ikään kuin se ei olisi karkureissulla ollutkaan.
Missä on Nurmijärvellä kadonnut Lennu?
Nurmijärven Herusissa katosi 24. huhtikuuta kotipihan tuntumasta huonokuntoinen, kuuro ja jalkavaivainen japaninpystykorvauros Lennu.
Lennu oli katoamishetkellä yksin ulkona. Katoamista seuranneena iltana paikalla käynyt Koiraetsijät ry:n etsijäkoira varmisti, että Lennu oli omin jaloin kävellyt vain kivenheiton päähän. Jos se olisi lähtenyt pois kotinurkilta, olisi ominaishajun perusteella kadonneita etsivä koira sen löytänyt.
Yksi näkökanta on, että joku olisi törmännyt autolla urokseen ja nostanut sen kyytiinsä. Kevyestä törmäämisestä on saattanut seurata sisäinen verenvuoto. Verijälkiä ei koiran kotitiellä näy. Kiltti koira on voitu nostaa kyllä autoon myös ihan varkausmielessä. Varkaan olisi syytä toimittaa sairas koira löytökoirana löytöeläintarhaan.
Kaksi vai nelijalkainen peto asialla?
Kytäjän kallioilla, jonne Nurmijärven Herusista on linnuntietä vain jokunen kilometri, pesii useita huuhkajia. Joitakin vuosia sitten huuhkajan nähtiin nappaavan Kytäjällä vahvoihin kynsiinsä iäkkään jackrusselnartun. Jackrussel painaa enimmillään kahdeksan kiloa. Herusten Linjatieltä kadonnut Lennu oli 12-kiloinen.
Kun huuhkaja nappaa kevyen eläimen, esimerkiksi jäniksen, se kuljettaa sen korkeintaan muutaman sadan metrin päähän. Hyvinkään Lintutieteellisen seuran lintuvastaava Ari Ahtiainen kertoo, että huuhkajan pääravintoa ovat myyrät. Ahtiainen on sitä mieltä, ettei alle kolmekiloinen huuhkaja jaksa rahdata 12-kiloista koiraa minnekään.
Salpausselän harjulinjan yli liikkuvien ilvesten reviiri ulottuu Nurmijärvelle saakka. Hyvinkään puolella Kytäjällä on ainakin kymmenkunta ilvestä, jotka liikkuvat myös Herusten suuntaan.
Ilves tappaa kissoja "huvikseen" koska kokee ne kilpailijoikseen. Se ei syö niitä, vaan jättää tappopaikalle. Ilveksen tappamalla kissalla näkyy purema niskassa tai kaulassa. Terveen nuoren koiran kimppuun ilves käy ainoastaan tilanteessa, jossa koira uhkaa sitä. Entä onko vanha puolustuskyvytön koira turvassa ilvekseltä?
Teksti Maija Ankkuri
JK. Lennua ei koskaan löydetty.






